Allsvensk seglarfest 2-4 juni!
GKSS hälsar seglare, funktionärer och besökare varmt välkomna till Allsvenskan Segling som vi har den stora glädjen att arrangera i Långedrag den 2–4 juni.
Kappseglingarna kommer genomföras direkt utanför piren och vi ser fram emot mycket publikvänliga och spännande seglingar med mycket action. Våra duktiga speakers kommer under hela helgen hålla dig informerad om vad som händer ute på vattnet, och du kommer kunna lyssna till intressanta intervjuer.
På lördagen kommer vi ha årets bästa after sail med live-band i vårt eventtält, så ta med dig släkt och vänner och njut av en härlig sommarkväll på Långedrag!
Det enklaste sättet att ta sig till Långedrag med allmänna kommunikationer är spårvagnslinje 11 mot Saltholmen. Kommer du med bil hittar du parkering på Talattagatan.
För den som är hungrig kommer vårt café hålla öppet hela helgen eller så kan du besöka vår foodtruck under lördag eftermiddag.
Programmet i korthet:
Fredag 2 juni
Första start kl.12.00
Seglingarna pågår till ca kl.17.00
Lördag 3 juni
Första start kl. 09.00
Seglingarna pågår till ca kl.17.00
En av våra sponsorer, Tupperware, demonstrerar en helt ny förvaringsprodukt för friluftsliv.
After sail med mat och dryck samt live-musik efter dagens kappseglingar.
Söndag
Första start kl. 09.00
Finalsegling ca kl 14.30
Prisutdelning snarast efter dagens kappseglingar.
Välkommen till Långedrag och en helg fullspäckad med spännande segling och härlig gemenskap!