Team GKSS GKSS OS-klubb
Tipsa en vän
Skriv ut sidan
Bookmark and Share

Bra start för Rasmus i Miami Olympic Class Regatta

Rasmus Myrgren inledde med en tredjeplats och Team Anna Kjellberg vann sina fyra första matcher när världscupen i Miami drog igång. För 470 seglarna var det för lite vind inledningsdagen.

Läs Victor Västernäs och Anna Kjellbergs rapporter

Foto: Per Heegaard

Tisdagen den 26 januari, Anna kjellberg rapporterar

Efter två mycket välbehövda träningsdagar startade våra race igår. Underbara seglingsförhållanden här i Miami, Key Biscayne. 

6-10 m/s och svår sjö gav oss tuffa matcher.

24 team är indelade i tre grupper. Vi seglar i grupp B och efter grundomgången går två team direkt till guldfinalen och två får segla repecharge.

Vi inledde på bästa sätt, 4-0, känns väldigt skönt inför dagens avgörande seglingar! Bra kontrollerande starter, edge på kryssfarten och fina sättningar tar vi med oss från gårdagen. Nu är det bara att öka lite till i alla lägen :)

Idag gäller det!! Håll tummarna för oss där hemma!

/Anna, Malin & Helena

Victor Västernäs rapporterar:

Bra start för Myrgren och team Kjellberg, 470 inställt!

Dagen började med väntan för de flesta klasserna då en kallfront med åskbyar väntades dra förbi och arrangörerna valde att hålla seglarna på land av säkerhetsskäl.  470-seglarna fick fortsätta att vänta ändå fram till klockan 14 lokal tid var efter dagens seglingar blev inställda. Läs vad Berström/ Dackhammar fördrev tiden med http://sail4london.wordpress.com

Laser och laser radial fick gå efter att ha väntat på land till slut ett race. Rasmus Myrgren fick blev trea i detta race en riktig smakstart, så här beskriver han racet:

”Vi ut och fick ett race i avtagande vind från 6-7 m/s till 4 m/s.

Det var ett stora tryck skillnader. En intressant upplevelse var att temperaturen sjönk nära 10 grader på några sekunder när en front drog in över banan. ”

Johan Wigforss och Emil Cedergårdh öppnade något sämre med en 22:a respektive 33:a i det 100 båtars starka fältet som är uppdelade i två fleet.

Om det var en omtumlande dag på havet var det ingenting mot vad som hände på land. Dramatiska händelser utspelade sig först på parkeringsplatsen där de svenska laserseglarnas bil, under oklara omständigheter, blev bortbogserad av polis. Efter det var det eldsvåda på seglarnas boende.

 ”Efter att ha fått skjuts hem hann vi knappt äta innan brandlarmet gick i hela hotellet och brandmannen Johan W vände i den rökfyllda korridoren för att hämta sin spann och fylla den med vatten för att släcka branden själv. Innan han hann fram hade de flesta i byggnaden rusat ut och branden var redan under kontroll.”

I laser radial klassen seglade GKSS:s enda representant Josefin Olsson i på en 25:te plats. Leder damernas seglingar gör amerikanskan Paige Railey och en av Josefins träningskompisar danska Alberte Lindberg.

I damernas Matchracingtävlingar började team Anna Kjellberg bra med fyra raka segrar. Anna som är seedad femma in till tävlingen seglar i grupp B tillsammans med bland andra brittiskan Lucy Macgregor. Totalt är det 7 seglingar i kvalet och Anna måste komma topp 4 i kvalet för att ta sig vidare till nästa omgång. Med i laget är även Helena Skarp och Malin Kjellström.

För att se senaste nytt och fullständiga resultat segla in på http://rmocr.ussailing.org/

 

____________________

Måndagen den 25 januari

Inatt svensk tid startar tävlingssäsongen för många av GKSS:s laser och 470:seglare i elitlaget. På tävlingsorten Miami är det för tillfället fina förhållanden med sol och mycket vind, dock lovar prognosen något svalare temperaturer och mindre vind under veckan.

På arrangörernas hemsida deklarerar man, ”US SAILING's 2010 Rolex Miami OCR: Big Regatta, Big Guns” och visst är de flesta stora namnen med på regattan. Det kommer att bli en bra värdemätare för GKSS:s Elitlag, som representeras av:

470 dam

Karin Söderström/Martina Söderbom

Ingrid Söderström/Linnea Wennergren

Lisa Ericsson/Astrid Gabrielsson

470 herr

Victor Bergström/ Markus Dackmhammar

Laser:

Emil Cedergårdh

Rasmus Myrgren

Johan Wigforss

Laser Radial:

Josefin Olsson