Team GKSS GKSS OS-klubb
Tipsa en vän
Skriv ut sidan
Bookmark and Share

ISAF Sailing World Cup i de olympiska klasserna i Miami


I december såg det svenska landslaget till att säkra OS platser i samtliga åtta klasser som svenskarna kvalade i. Det blev resultatet av en mycket stabil prestation där de absoluta topparna saknades


Den 23 januari startar ISAF Sailing World Cup i de olympiska klasserna i Miami, USA.

I december såg det svenska landslaget till att säkra OS platser i samtliga åtta klasser som svenskarna kvalade i. 

Det blev resultatet av en mycket stabil prestation där de absoluta topparna saknades.

Den 23 januari är det dags för de svenska seglarna att kliva upp på pallen i internationella toppsammanhang. Rasmus Mygren vann förra årets upplaga av Miami OCR i Laser ochFredrik Lööf/Max Salminen tog en bronsmedalj vilket gör att chanserna är goda. 

Från Sverige åker en stjärnspäckad trupp. Laserklassen har fyra seglare som slåss om OS platsen i sommar; Bland annat Johan Wigforss som gjorde ett fantastiskt VM i Perth och blev 8:a totalt, Rasmus Myrgren som representerade Sverige på förra OS i Kina och på 2011 års För-OS samt de unga framtidslöftena Jesper Stålheim och Emil Cedergårdh. 

- De svenska seglarna är i bra form efter vinterns VM satsning och det skall bli spännande att se hur resultaten blir i en period där fokus ligger på utveckling. Motståndet är inte lika bra som på VM i Perth i december 2011 där alla nationer hade satsat hejdlöst och konkurrensen de facto var hårdare än vad den kommer att bli på OS i sommar, då bara en från varje nation delta till skillnad från VM, säger Magnus Grävare, Svenska Seglarförbundets förbundskapten.

Matchracingklassen har den tuffaste konkurrensen nu i Miami, då det andra kvalet till OS går veckan efter Miami för de som inte kvalde in under VM. Den svenska besättningen med Anna Kjellberg, Malin Källström och Lotta Harrysson har inte blivit mätta på framgång efter den häpnadsväckande sjätteplatsen på VM. 
- Jag längtar efter att få tävla och använda alla de lärdomar vi samlade på oss under VM i december, säger Anna Kjellberg. 


Fakta US Sailing’s Rolex Miami OCR 2012 och ISAF Sailing WorldCup 
I US Sailing’s Rolex Miami OCR deltar världens bästa seglare från ca 50 nationer. Tävlingen, som pågår fram till den 28 januari, är en av sju tävlingar som ingår i världscupen 2011/2012.

Mer om tävlingen på den officiella hemsidan



De svenska deltagarna på Världscupen i Miami: 
470 dam 
Lisa Ericson/Astrid Gabrielsson, GKSS 
470 herr 
Anton Dahlberg/Sebastian Östling, KSSS 
49er 
Charlie Ekberg/Kalle Torlén, KSSS 
Jonas von Geijer/Niclas Düring, GKSS 
Laser 
Emil Cedergårdh, GKSS 
David Jonsson, KSSS 
Rasmus Myrgren, GKSS 
Jesper Stålheim, KSSS 
Johan Wigforss, GKSS 
Laser Radial 
Josefin Olsson, KSSS 
Matchracing 
Anna Kjellberg/Malin Källström/Lotta Harrysson, GKSS
Starbåt 
Philip Carlsson/Benjamin Pettersson, GKSS 
Fredrik Lööf/Max Salminen, KSSS 
RS:X (vindsurfing)
Johan Ekstedt. Boo IF

Hålltider Miami OCR 
23 jan: tävlingens start 
28 jan: medaljfinaler

För mer information 
På plats i Miami: 
Stefan Rahm, Svenska Seglarförbundets sportchef och förbundsdirektör, tel. 070-180 85 57 

I Sverige:
Magnus Grävare, Svenska Seglarförbundets förbundskapten 070-180 85 51

Övriga frågor, för intervjuer och högupplösta bilder: 
Paula Karlöf, Svenska Seglarförbundets kanslichef, 070-180 85 56, paula@ssf.se
Elke Cronenberg, Svenska Seglarförbundets informatör, tel. 072-742 79 99, info@ssf.se