Kappseglingsåret är igång
Vilken sommar vi har framför oss! Listan av världsstjärnor som kommer till Göteborg och Marstrand är lång och redan nu börjar vi förbereda oss för att bjuda dem på det välkomnande GKSS är så känt för.
Om du vill vara med och dela de fantastiska upplevelserna, eller är nyfiken på hur du skulle kunna hjälpa till kan du säga till redan nu.
För att dela rolig information av social karaktär, anmäl dig till facebookgruppen
FUNKSTARS
Funktionärsaktiviteter
7/3 Säkerhet och sjukvård
Anmälan på länken nederst på sidan
15/3 och 27/3 Kurs i resultathantering, Sailwave
för de som vill jobba på kontoret under en regatta
28/4 Utbildningdag i långedrag
Vi kommer att ha en heldag i Långedrag, där vi tränar att köra båt, lär ut HLR, går igen hur en kappsegling arrangeras osv. Det kommer att bli fantastiskt roligt och spännande även om det regnar.
Anmäl på länken längst ner på sidan.
Funktionärsförmåner
Jo, det är faktiskt en förmån att få jobba som funktionär på GKSS, det finns det papper på... Men i år ska vi nog viska lite om det inte ska bli slagsmål om platserna. "Gratis" arbetskläder, en rejäl rabatt på sjöställ och fri utbildning i säkerhet och båthantering.